Початкова школа

Урок розвитку зв'язного мовлення у 3 класі. Письмовий твір

 

Тема : Складання письмового твору за планом та малюнками на  тему „ Друзі птахів”.


Мета : Продовжувати формувати вміння писати твір за малюнками ;  удосконалювати орфографічні навички ; розвивати навички     усного і писемного мовлення ; заохочувати та спонукати    дітей до творчості ; збагачувати словникових запас учнів; виховувати любов до природи, бажання допомагати  пернатим друзям.


Обладання : Вірші про зиму, про птахів; малюнки із зображення птахів ;  серія малюнків на тему „ Друзі птахів” ; таблиця на впорядкування  слів; сигнальні фішки.

Хід уроку:


І. Організаційна частина


- Урок у нас сьогодні не звичайний. До нас завітали гості. Діти, давайте на сьогоднішній урок запросимо такі слова : „уважність”, „старанність”, пам’ять”.
- На яке питання вони відповідають?
-До якої частини мови вони відносяться?


ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Відгадування загадки.
Я антонім слова „літо”,
В мене біла тепла свита,
я мороз люблю сама:
Адже звуть мене ... (зима)

- Що таке антонім?

2. Каліграфічна хвилинка.

- Зима принесла нам на каліграфічну хвилинку букву Зз.

        З З З  з з з З з З з З з    зи  им  ма

- Яку букву пишемо у слові з...ма ? Чому?

Зима, зимонька, зимувати, зимовий.

-    Доберіть спільнокореневі слова до слова зима.  Зробіть розбір слова за будовою зимонька.

-    Що означає слово зима? (Це пора року.)

-    Назвіть ознаки зими. ( Сонце низько сходить над горизонтом і не гріє, іде сніг, замерзли річки, дерева листяні стоять голі.)

-    Чому у наших краях не чути пташиного співу? (Більшість пташок відлетіли у теплі краї.)

-    Чому вони відлетіли? (Тому, що ці пташки взимку не можуть знайти собі їжу.)

3. Гра „Зимуючі птахи”.

-    Пригадаємо, які птахи відлетіли, а які залишились зимувати у наших краях. Я буду називати перелітних і зимуючих птахів. Якщо птах зимуючий, то ви піднімете фішку.

 - Почали !

Дика качка, горобець, лелека, ворона, соловей, снігур, шпак, синиця, сорока, дятел, зозуля.

- Чому вони залишились у нас? (Вони можуть знайти собі поживу. Але їм важко перезимувати. Багато з них гине не тільки від голоду, а й від холоду.)

5.    Виразне читання віршів.

- Хто із птахів залишається у нас зимувати?

1-а       Ми синички невеличкі.
            Поживитись - трудівнички.
            А тепер кругом зима –
            Ні комашечки нема.

2-а      Ми сороки-білобокі.
           Тут скрекочем, там скрекочем,
           Всі новини знати хочем.

3-я      Ми ворони - чорні скроні.
           Біля хат літаєм,
           Поживу шукаєм.

4-а      Ми маєм грудочки червоні,
           І чорні крильця в нас міцні.
           На крилах зиму ми приносим,
           І звуть нас просто (снігурі).

5-а      Я дятел – лісу санітар.
           Вірно людям я служу.
           Їм дерева стережу.
           Дзьоб міцний і гострий маю,
           Шкідників ним добуваю.

6-а       Я - хоробрий молодець!
            Називаюсь - горобець!
            І зими я не боюся!
            Зимувати зостаюся.

          
- Яке питання можна поставити до слів синичка, сорока, ворона ...? Чому?

6. Коментування ілюстрацій із зображенням зимового пейзажу.


а) – Яка пора року настала? (Настала люта зима.)
     - З чого це видно? (Все вкрите білою ковдрою.)

б) – Як живеться пташкам взимку? (Холодно і голодно живеться пташкам взимку.)
     - Але про них не забувають їх вірні друзі. Як ви гадаєте, хто вони? (Люди)

Проаналізуємо другий і третій малюнок.

в) – Що зробили діти?(Діти зробили годівничку.)

г) – Куди вони її повісили? ( Вони повісили її на дерево.)

д) – Що насипали діти в годівничку? ( В годівничку насипали   зерна, крихти хліба, насіння соняшника, ...)

е) – Хто прилетів до годівнички? (До годівнички прилетіли   синички, горобчики, снігурі. Вони жадібно клювали корм.)

є) – Придумайте до нашого твору заголовок.

ІІІ. Оголошення теми, завдань уроку

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1.Словникова робота

Зима – прийшла, настала, люта, холодна,  морозна, сніжна.
Сніг – білий, пухнастий, м'який, легенький, холодний.
Діти, учні, школярі, друзі птахів.
Зерно, крихти хліба, насіння соняшника, плоди горобини, калини.
Клювали, жадібно, з радістю.

2. Робота з планом твору.

        1. Яка пора року настала?
        2. Як живеться пташкам взимку?
        3. Що зробили діти?
        4. Куди вони її повісили?
        5. Що насипали діти в годівничку?
        6. Хто прилетів до годівнички?

3. Усне складання твору за поданим планом ( 2-3 учні повторюють).
    
4. Письмовий запис твору.

Друзі птахів

  Прийшла холодна зима. Голодно пташкам взимку. Сергійко і Надійка зробили годівничку. Вони причепили її на дереві. В годівничку насипали зерна, крихти хліба, насіння соняшника. До годівнички прилетіло багато птахів. Синички, горобчики, снігурі жадібно клювали корм і дякували своїм друзям за допомогу.

5. Перевірка написаного.


Окркмі учні зачитують роботи.

V. Підсумок уроку.

- Яких зимуючих птахів ви знаєте?
- Яку користь приносять птахи?(Поїдають мошкару, гусінь, слимаків, хробаків, жуків.)
-   Що ми пообіцяємо птахам?

1. Впорядкуй слова в рядках.

    Ніколи, шкоди, не зробимо,
    Ми, краю, пташці, у, ріднім,
    Нехай, природу, звеселяють –
    Співають, нас, для, гаю, у.
     ( Ніколи не зробимо шкоди
     Ми пташці у ріднім краю.
     Нехай звеселяють природу –
     Співають для нас у гаю.)

2. Зачитування  пам’ятки.

До пташок ставитись потрібно обережно, адже птахи -  наші друзі.
Під час гніздування та висиджування птахами яєць, не кричи, не галасуй у лісі.
Якщо знайшов гніздо птахів, зразу ж тихесенько відійди від нього.
Не вбивай пташок, не руйнуй їх гнізда, не бери додому пташенят.
Кожен день взимку насипай корм пташкам у годівничку.           

Рейтинг: 0 Голосов: 0 39007 переглядів

Немає коментарів. Ваш буде першим!